Rośliny, które lubią słońce w domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny światłolubne idealnie nadają się na południowy parapet, gdzie w ciągu dnia dociera najwięcej promieni słonecznych. Sprawdź, które z nich można z powodzeniem umieścić po tej stronie domu.

Aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać, musi docierać do nich odpowiednia ilość światła. Jednak nie wszystkie gatunki nadają się do mocno nasłonecznionych miejsc. Intensywne promieniowanie, z którego występowaniem trzeba mierzyć się przede wszystkim latem, może mieć negatywny wpływ na wiele kwiatów – prowadzi do szybkiego wysychania podłoża oraz niszczenia liści. Istnieją jednak rośliny doniczkowe, które świetnie czują się w takich warunkach. Poznaj kwiaty lubiące słońce w domu.

Parapet południowy

Do południowej części mieszkania dociera najwięcej słońca przez najdłuższy czas w ciągu dnia, dlatego rośliny, które się tam postawi, muszą kochać słońce. Idealnie sprawdzą się gatunki pochodzące z miejsc, gdzie panuje gorący, upalny klimat.

Warto pamiętać, że najbardziej naświetlonym stanowiskiem w całym domu jest południowy parapet. Właśnie tam można postawić rośliny doniczkowe, którym niestraszne jest bezpośrednie, mocne, a nawet palące słońce. Dla kwiatów potrzebujących mniejszej ilości oświetlenia zdecydowanie lepsza będzie okolica okna wschodniego lub zachodniego, gdzie słońce dociera tylko przez pewną część dnia.

Rośliny światłolubne, czyli jakie?

Niektóre kwiaty lubiące słońce można rozpoznać na podstawie cech ich wyglądu. Jedną z nich jest rodzaj warstwy ochronnej w postaci wosku pokrywającego liście. Można spotkać go na przykład u agawy czy grubosza.

Inne przystosowanie do nasłonecznienia stanowią wykształcone przez część roślin ciernie lub igły, dlatego wręcz idealnym gatunkiem do warunków mocnego oświetlenia są kaktusy oraz wilczomlecze. Co istotne, ich budowa zapewnia im również ochronę przed utratą wody. Inną właściwością światłolubnych roślin, zapewniającą im wytrzymałość, są grube, mięsiste liście – występują na przykład u rozchodników.

Sukulenty

Na słonecznym parapecie z powodzeniem mogą znaleźć się sukulenty. Tę grupę wyróżnia bardzo duża różnorodność, więc każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Jednym z popularniejszych gatunków będą tutaj z pewnością wspomniane wcześniej kaktusy, które świetnie odnajdują się w niekorzystnych warunkach i nie wymagają częstego podlewania.

Ciekawie wyglądają w domu na przykład wtedy, gdy posadzi się obok siebie kilka kaktusów o różnych kształtach. Innym przykładem kwiatów lubiących słońce w domu są wilczomlecze. Ich posiadacze powinni uważać w trakcie pielęgnacji, ponieważ część z nich jest pokryta kolcami. Niektórzy przedstawiciele zarówno tych pierwszych, jak i drugich gatunków sukulentów mogą wykształcić piękne ozdobne kwiaty.

Kolejną rośliną, którą można zaliczyć do światłolubnych, jest aloes. Nie dość, że dobrze się prezentuje, to warto posiadać go również ze względu na jego lecznicze i łagodzące właściwości.

Inne gatunki nadające się na nasłoneczniony parapet to eonium i eszeweria. Ich rozetkowe liście wyglądają bardzo ciekawie i mogą stanowić efektowną ozdobę. Oryginalnym pomysłem do dobrze nasłonecznionych przestrzeni są także cytrusy, które można obecnie znaleźć w wielu sklepach w wersji do hodowania w domu.

Kwiaty odporne na słońce

Osobom, które oprócz zielonych roślinek lubią piękne, kwitnące kwiaty, do postawienia na południowym parapecie można polecić między innymi:

  • kalanchoe,
  • adenium,
  • ketmie,
  • pelargonie.

Zdjęcie główne: MabelAmber/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto zainwestować czas w tworzenie biżuterii własnoręcznie?
Czy warto zainwestować czas w tworzenie biżuterii własnoręcznie?
Tworzenie biżuterii na własny użytek lub na sprzedaż. Dowiedz się, dlaczego warto poświęcić czas na tę pasję, jakie są jej zalety i jakie umiejętności możesz zdobyć.
Czy gry zręcznościowe mogą stać się twoim nowym hobby?
Czy gry zręcznościowe mogą stać się twoim nowym hobby?
Odkryj fascynujący świat gier zręcznościowych i dowiedz się, jak mogą one stać się twoim nowym, ekscytującym hobby.
Jak wybrać optymalne urządzenia telekomunikacyjne dla firmy – poradnik
Jak wybrać optymalne urządzenia telekomunikacyjne dla firmy – poradnik
Odkryj lepsze sposoby wyboru urządzeń telekomunikacyjnych dla Twojej firmy. Dowiedz się, jak optymalizować komunikację i zwiększać efektywność dzięki właściwym technologiom.
Ostatnie wpisy
Polecamy