Planszówki, które każdy powinien mieć w swoim domu!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jesienne i zimowe wieczory to najlepsza pora na wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wolny czas możecie urozmaicić sobie grami planszowymi. Szukacie ciekawych propozycji? Polecamy najpopularniejsze planszówki!

Monopoly – gra od 8 lat, dla 2–6 osób

Monopoly to z pewnością jedna z najpopularniejszych planszówek, zatem nic dziwnego, że zestawienie zaczynamy właśnie od niej. Do wyboru mamy wiele edycji gry (na przykład Monopoly Animal Crossing, Monopoly Deweloper czy Monopoly Stranger Things), ale skupmy się na tej podstawowej. Każdy gracz dostaje plik banknotów, za które może kupować nieruchomości, ulice, miasta i budynki użyteczności publicznej. W miarę rozwoju gry wzbogacamy się lub tracimy pieniądze. Odpadają gracze, którzy stracą wszystkie banknoty. Wygrywa z kolei najbogatszy.

Catan (Osadnicy z Catanu) – gra od 10 lat, dla 3–4 osób

Ta najczęściej nagradzana na świecie gra rodzinna, która uczy negocjacji, jest dobrym wyborem dla osób początkujących, choć i zaawansowani będą mieli przy niej mnóstwo radości. Każdy gracz – osadnik – przewodzi kolonii na nowo odkrytej wyspie Catan. Gra polega na rozbudowywaniu osad poprzez stawianie na dostępnych obszarach nowych miast i dróg. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy uzyska dziesięć punktów z wybudowanych dróg i osiedli.

Dixit – gra od 6 lat, od 3 osób

Dixit wyróżnia się pięknymi ilustracjami. Taką grę możemy określić jako radosną i wyzwalającą kreatywność. Każdy gracz otrzymuje sześć obrazków, spośród których wybiera jeden i wymyśla do niego skojarzenie – to może być słowo, dźwięk, cytat lub piosenka. Pozostali gracze mają za zadanie spośród swoich kart wybrać taką, która według nich najlepiej pasuje do skojarzenia.

Dobble – gra od 6 lat, dla 2–8 osób

W Dobble możemy grać aż na pięć różnych sposobów. W podstawowym każdy gracz dostaje jedną kartę, ale nie może na nią spojrzeć. Pozostałe karty należy ułożyć na środku stołu. Na znak wszyscy gracze muszą odwrócić swoje karty i jak najszybciej określić, jaki symbol jest wspólny z ich kartą i tą ze stosu na środku stołu. Pierwszy gracz, któremu się to uda, może zabrać kartę ze stosu. Gra trwa, dopóki nie wyczerpią się karty ze stosu.

Carcassonne – gra od 8 lat, dla 2–5 osób

Carcassonne to przykład gry strategicznej. Każdy gracz losuje kartonowe płytki, dzięki którym może tworzyć miasta, drogi, twierdze i zajmować coraz większe obszary. Zbudowane obiekty przynoszą dodatkowe punkty. Wygrywa gracz, który zdobędzie największą liczbę punktów. Do gry można dokupić różnego rodzaju dodatki, które z jednej strony urozmaicają grę, a z drugiej – pozwalają ją wydłużyć.

Kolejka

Dla starszego pokolenia ta gra może być sentymentalnym powrotem do przeszłości, ponieważ jej fabuła rozgrywa się w czasach PRL-u. Celem gry jest zdobycie towarów z różnych kategorii, na przykład odzieży, mebli czy sprzętu AGD. Na początku każdy gracz losuje, jaki zestaw produktów powinien zdobyć. Następnie staje po nie w kolejce i próbuje je upolować.

Szachy – gra od 5 lat, dla 2 osób

Szachów nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta strategiczna gra planszowa jest znana już od kilkuset lat. Niegdyś popularna wśród naszych dziadków, dziś znów święci triumfy dzięki między innymi świetnemu serialowi Gambit królowej. Szachy uczą nie tylko strategicznego i krytycznego myślenia, lecz także skupienia. Pomagają również szlifować umiejętności matematyczne.

Zdj. główne: Peggychoucair/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną bransoletkę srebrną – poradnik dla niezdecydowanych
Jak wybrać idealną bransoletkę srebrną – poradnik dla niezdecydowanych
Odkryj nasz poradnik i dowiedz się, jak dobrze wybrać srebrną bransoletkę, z odpowiedzią na wszystko, co musisz wiedzieć, zaczynając od typów bransoletek po idealne stylizacje.
Organizacja niezapomnianych przyjęć okolicznościowych nad morzem – co warto o tym wiedzieć?
Organizacja niezapomnianych przyjęć okolicznościowych nad morzem – co warto o tym wiedzieć?
Zorganizuj niezapomniane przyjęcie nad morzem. Dowiedz się, jak zaplanować wydarzenie, które będzie długo wspominane.
Poruszanie się po świecie materiałów elektrycznych – praktyczny poradnik dla instalatorów
Poruszanie się po świecie materiałów elektrycznych – praktyczny poradnik dla instalatorów
Rozważając instalacje elektryczne, wybór właściwych materiałów jest kluczowy. W artykule poruszamy temat, jak wybierać elementy instalacji, by zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo.
Ostatnie wpisy
Polecamy