Podróże w dobie pandemii – jak odpowiednio się przygotować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia COVID-19 wymusiła wprowadzenie drastycznych zmian w podróżowaniu, które na pewien czas zostało ograniczone do minimum. Co właściwie się zmieniło? Jak odpowiednio przygotować się do podróży w nowych warunkach?

Z czym należy się liczyć podczas podróży w trakcie pandemii?

Wiele codziennych dotychczas czynności z powodu pandemii koronawirusa diametralnie uległo zmianom. COVID-19 odcisnął swoje piętno również na turystyce i transporcie. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z zawieszeniem lotów i pociągów międzynarodowych oraz kontrolami granicznymi, a następnie ze znacznymi obostrzeniami na lotniskach i stacjach już po złagodzeniu głównych zakazów. W dalszym ciągu trzeba się jednak spodziewać zwiększonych środków bezpieczeństwa sanitarnego, które mają za zadanie opóźniać postępy pandemii i jej rozprzestrzenianie się między podróżującymi.

Przygotowanie do podróży

Sytuacja związana z COVID-19 wymaga od podróżujących odpowiedniego przygotowania. W przypadku kilkudniowych pobytów poza domem powinno się zapakować do walizki:

•  płyn do dezynfekcji w ilości odpowiedniej na dany okres – dzięki niemu będziemy mogli zawsze odkazić sobie ręce, co będzie niezbędne w momentach braku dostępu do bieżącej wody z mydłem,
•  chusteczki nawilżone alkoholem o stężeniu przynajmniej 60% (mogą stanowić alternatywę dla płynu dezynfekującego),
leki przeciwgorączkowe,
•  maseczki ochronne jednorazowe lub bawełniane wielorazowe, ale w ilości odpowiedniej do zastosowania bez możliwości ich wyprania i wysuszenia,
•  zapas rękawiczek jednorazowych,
•  woreczki jednorazowe na odkażone rzeczy – przydatne chociażby na dokumenty podczas odprawy na lotnisku.

Dobrze jest również, co wydaje się dość oczywiste w sezonie letnim, posiadać przy sobie odpowiednią ilość płynów. Najlepiej, aby była to czysta i niegazowana woda mineralna. Dobrze zaopatrzyć się też w przynajmniej niewielki zapas jedzenia.

Wybierając się do innego kraju, zapoznajmy się z obostrzeniami, które aktualnie w nim panują. Reżim sanitarny, którego należy przestrzegać, nie jest bowiem w każdym z państw, nawet na terenie Unii Europejskiej, jednakowy. Trzeba się też przygotować na mierzenie temperatury, zwłaszcza na lotniskach.

Obowiązek mycia rąk

Do mycia rąk nie powinno się nas nakłaniać nawet bez zagrożenia epidemiologicznego – w naszym najbliższym otoczeniu jest tak wiele bakterii groźnych dla zdrowia, że dbanie o higienę dłoni to wręcz konieczność. W perspektywie pandemii tym bardziej niezbędne jest mycie lub odkażanie rąk przynajmniej raz w ciągu godziny. Należy także używać żelu odkażającego po każdym dotknięciu przestrzeni wcześniej używanych przez innych ludzi. Standardem jest też rezygnowanie z podawania ręki na powitanie. W sklepie i wszystkich innych miejscach, w których dotykamy tych samych przestrzeni, co inni, warto używać rękawiczek jednorazowych.

Podróż w samolocie

W wyniku epidemii przemysł lotniczy ucierpiał chyba najbardziej. Po przywróceniu ruchu samolotowego, najpierw odnośnie do lotów krajowych po 31 maja 2020, obowiązuje wiele restrykcji. Oto podstawowe zalecenia dla podróżujących:

•  wybierz miejsce przy oknie – ogranicza to kontakty z innymi do mniejszej liczby osób, trudniej więc się zarazić,
•  unikaj poruszania się po samolocie podczas trwania lotu,
•  zdecyduj się na kilka krótszych rejsów, zamiast jednego długiego,
•  często dezynfekuj dłonie,
•  noś maseczkę ochronną.

Podróż w pociągu i autobusie

Również w pozostałych środkach transportu zbiorowego trzeba się liczyć ze specjalnymi zasadami. Obowiązkowe jest noszenie maseczek zarówno podczas podróży w autobusie, jak i w pociągu. Należy starać się zachowywać liczący przynajmniej 1,5 m dystans od innych osób i stosować do poleceń wydawanych przez obsługę.

Stolik lub poręcz warto przed dotknięciem zdezynfekować chusteczką nasączoną alkoholem. Także w tym przypadku trzeba możliwie często myć lub dezynfekować również własne ręce. Bezwzględnie należy zakrywać twarz i usta podczas kaszlu oraz kichania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie wykorzystać oprogramowanie DRAFTSIGHT w procesach produkcyjnych
Jak efektywnie wykorzystać oprogramowanie DRAFTSIGHT w procesach produkcyjnych
Odkryj, jak efektywnie wykorzystać oprogramowanie DRAFTSIGHT w procesach produkcyjnych, aby zwiększyć produktywność i zredukować koszty.
Wyjazdy grupowe z biurem podróży: Zalety podróżowania w większych grupach.
Wyjazdy grupowe z biurem podróży: Zalety podróżowania w większych grupach.
Wyjazdy grupowe z biurem podróży: Zabierz swoją podróż na nowy poziom wspólnych przygód i niezapomnianych wspomnień.
Czym się różnią buty trekkingowe od turystycznych i sportowych?
Czym się różnią buty trekkingowe od turystycznych i sportowych?
Buty są jednym z najważniejszych elementów ekwipunku dla każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli chodzi o piesze wędrówki. Istnieje wiele rodzajów butów outdoorowych, ale trzy najpopularniejsze to buty trekkingowe, turystyczne i sportowe. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy, które odpowiadają określonym potrzebom i rodzajom aktywności.
Ostatnie wpisy
Polecamy