Pandemia COVID-19 wymusiła wprowadzenie drastycznych zmian w podróżowaniu, które na pewien czas zostało ograniczone do minimum. Co właściwie się zmieniło? Jak odpowiednio przygotować się do podróży w nowych warunkach?
Wiele codziennych dotychczas czynności z powodu pandemii koronawirusa diametralnie uległo zmianom. COVID-19 odcisnął swoje piętno również na turystyce i transporcie. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z zawieszeniem lotów i pociągów międzynarodowych oraz kontrolami granicznymi, a następnie ze znacznymi obostrzeniami na lotniskach i stacjach już po złagodzeniu głównych zakazów. W dalszym ciągu trzeba się jednak spodziewać zwiększonych środków bezpieczeństwa sanitarnego, które mają za zadanie opóźniać postępy pandemii i jej rozprzestrzenianie się między podróżującymi.
Sytuacja związana z COVID-19 wymaga od podróżujących odpowiedniego przygotowania. W przypadku kilkudniowych pobytów poza domem powinno się zapakować do walizki:
• płyn do dezynfekcji w ilości odpowiedniej na dany okres – dzięki niemu będziemy mogli zawsze odkazić sobie ręce, co będzie niezbędne w momentach braku dostępu do bieżącej wody z mydłem,
• chusteczki nawilżone alkoholem o stężeniu przynajmniej 60% (mogą stanowić alternatywę dla płynu dezynfekującego),
leki przeciwgorączkowe,
• maseczki ochronne jednorazowe lub bawełniane wielorazowe, ale w ilości odpowiedniej do zastosowania bez możliwości ich wyprania i wysuszenia,
• zapas rękawiczek jednorazowych,
• woreczki jednorazowe na odkażone rzeczy – przydatne chociażby na dokumenty podczas odprawy na lotnisku.
Dobrze jest również, co wydaje się dość oczywiste w sezonie letnim, posiadać przy sobie odpowiednią ilość płynów. Najlepiej, aby była to czysta i niegazowana woda mineralna. Dobrze zaopatrzyć się też w przynajmniej niewielki zapas jedzenia.
Wybierając się do innego kraju, zapoznajmy się z obostrzeniami, które aktualnie w nim panują. Reżim sanitarny, którego należy przestrzegać, nie jest bowiem w każdym z państw, nawet na terenie Unii Europejskiej, jednakowy. Trzeba się też przygotować na mierzenie temperatury, zwłaszcza na lotniskach.
Do mycia rąk nie powinno się nas nakłaniać nawet bez zagrożenia epidemiologicznego – w naszym najbliższym otoczeniu jest tak wiele bakterii groźnych dla zdrowia, że dbanie o higienę dłoni to wręcz konieczność. W perspektywie pandemii tym bardziej niezbędne jest mycie lub odkażanie rąk przynajmniej raz w ciągu godziny. Należy także używać żelu odkażającego po każdym dotknięciu przestrzeni wcześniej używanych przez innych ludzi. Standardem jest też rezygnowanie z podawania ręki na powitanie. W sklepie i wszystkich innych miejscach, w których dotykamy tych samych przestrzeni, co inni, warto używać rękawiczek jednorazowych.
W wyniku epidemii przemysł lotniczy ucierpiał chyba najbardziej. Po przywróceniu ruchu samolotowego, najpierw odnośnie do lotów krajowych po 31 maja 2020, obowiązuje wiele restrykcji. Oto podstawowe zalecenia dla podróżujących:
• wybierz miejsce przy oknie – ogranicza to kontakty z innymi do mniejszej liczby osób, trudniej więc się zarazić,
• unikaj poruszania się po samolocie podczas trwania lotu,
• zdecyduj się na kilka krótszych rejsów, zamiast jednego długiego,
• często dezynfekuj dłonie,
• noś maseczkę ochronną.
Również w pozostałych środkach transportu zbiorowego trzeba się liczyć ze specjalnymi zasadami. Obowiązkowe jest noszenie maseczek zarówno podczas podróży w autobusie, jak i w pociągu. Należy starać się zachowywać liczący przynajmniej 1,5 m dystans od innych osób i stosować do poleceń wydawanych przez obsługę.
Stolik lub poręcz warto przed dotknięciem zdezynfekować chusteczką nasączoną alkoholem. Także w tym przypadku trzeba możliwie często myć lub dezynfekować również własne ręce. Bezwzględnie należy zakrywać twarz i usta podczas kaszlu oraz kichania.