W dobie smartfonów, komputerów i konsoli należy zadbać o dostarczenie dziecku innych form gier i zabaw. Gry zręcznościowe nie tylko umożliwiają ciekawe spędzanie czasu bez komputera, ale też rozwijają logiczne myślenie, zwinność czy skupienie. Na jakie gry zręcznościowe warto zwrócić uwagę?
Gra planszowa La Cucaracha Loop to zwariowana gra zręcznościowa dla całej rodziny, która uczy skupienia i rozwija umiejętność szybkiego reagowania. Gwoździem programu jest tu elektroniczny karaluch. Wystarczy go włączyć i puścić po labiryncie, podczas gdy gracze mają za zadanie doprowadzić swoją drużynę żuków do przeciwległego rogu planszy. Zwinny karaluch musi pokonać dużo przeszkód na swojej drodze, a dokąd pędzi? Tego nawet on sam nie wie.
Wyświetl ten post na Instagramie
W tej grze waszym zadaniem będzie trafić plastikowym melonem do ruchomego pyszczka hipopotama. Dodatkową uciechę dostarczy dziecku ładowanie wyrzutni i obserwowanie lecących melonów. Czyj hipopotam zje więcej melonów? Sprawdźcie!
Doskonała gra manualna, która rozwija u dziecka chwyt pęsetowy. Dzięki grze dowie się też ono, że człowiek może cierpieć na różne dolegliwości, a w pracy lekarza najważniejsza umiejętność to staranność i uwaga. W czasie zabawy gracze muszą przeprowadzić fachową operację – specjalnymi szczypcami wyciągają z ciała pacjenta wybraną dolegliwość tak, żeby nie zahaczyć o krawędzie rany. Za każdą udaną operację gracz wygrywa pieniądze. Kto zbierze ich więcej, wykazując się precyzją?
Francuska firma Janod to jedna z niewielu marek, która nie goni za trendami, oferując Ci uniwersalne i bezpieczne gry wykonane z wysokiej jakości ekologicznych materiałów. Nie inaczej jest z Bilardem holenderskim. Celem tej gry jest strzelanie swoim zawodnikiem tak, aby trafiał w najwyżej punktowane pole. Ten, kto zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa. Doskonała gra dla rodzeństwa lub rodzica z dzieckiem, rozwijająca koordynację ruchową, cierpliwość i koncentrację.
Wyświetl ten post na Instagramie
Interaktywna gra planszowa, która pozwoli Ci wesoło spędzić w czas w towarzystwie kilku osób. Reguły gry są proste: z pomocą specjalnej tablicy ze wskazówką „kręcący” informuje, na jakim kolorze należy położyć konkretną część ciała. Im więcej graczy (dopuszcza się 6 uczestników), tym trudniej wykonać zadanie. Twister rozwija zwinność, spryt i fantazję, a do tego podnosi nastrój – trudno utrzymać się w niewygodnej pozycji dłużej niż inni. Zwłaszcza gdy co chwila ktoś się śmieje lub upada!
Jenga to gra wymagająca zwinności i strategicznego podejścia. Przed rozpoczęciem gry trzeba ułożyć wieżę z drewnianych klocków. Następnie każdy z graczy, po kolei, wyjmuje wybrany klocek gdzieś ze środka wieży i kładzie go na jej szczycie. Gra trwa dopóty, dopóki wieża nie legnie w gruzach. Jenga rozwija koordynację ręka-oko i uczy cierpliwości.
Kolejna kultowa gra zręcznościowa, którą możesz zabrać niemal wszędzie. Ze stosu rozrzuconych patyczków gracze kolejno wyciągają bierki, uważając, aby nie poruszyć żadnej pozostałej. W zależności od kształtu bierki są różnie punktowane. Wygrywa oczywiście ten, kto zbierze większą ilość punktów.
Zdj. główne: Robo Wunderkind/unsplash.com