Jak odnowić stary stół jadalniany?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stół jadalniany to jeden z najważniejszych mebli w całym domu i mieszkaniu. Jest często używany, więc niestety szybciej się niszczy. Jak go odnowić, by znów prezentował się doskonale?

Stół w jadalni jest jednym z najważniejszych mebli w domu. To tu rodzina spożywa wspólne posiłki, przy nim zazwyczaj spotyka się z przyjaciółmi, świętuje ważne wydarzenia, rozmawia itp. Stół bez wątpienia pełni też rolę dekoracyjną domu i mieszkania. Niestety przez to, że jest ciągle używany, zazwyczaj też szybciej się niszczy. Czy to znak, że konieczna jest wizyta w sklepie meblowym i mocniejsze złapanie się za portfel? Okazuje się, że nie. Trzeba tylko wiedzieć, jak ten mebel odnowić.

Renowacja drewnianego stołu krok po kroku

W przypadku drewnianego stołu na początku trzeba usunąć starą powierzchnię. Najlepiej zrobić to papierem ściernym o lekkiej ścieralności. Czynność tą należy wykonać bardzo dokładnie, od niej bowiem w dużej mierze będzie zależało powodzenie kolejnych etapów prac renowacyjnych.

Następnie trzeba wyszlifować blat. Robimy to także papierem ściernym, jednak teraz wybieramy ten o wysokiej gradacji. Istotne jest, by wytrzeć także trudno dostępne miejsca np. zdobienia. Jeśli jest ich wiele i nie jesteśmy w stanie dotrzeć do nich papierem, wówczas można sięgnąć po włókninę ścierną.

Wilgotną szmatką przemywamy stół z pyłu, czekamy, aż dokładnie wyschnie i nakładamy nową warstwę lakieru bądź specjalnego preparatu transparentnego. Trzeba pamiętać, że w przypadku kryjącej emulsji zawsze malujemy pędzlem w stronę usłojenia drewna, wtedy efekt będzie bardziej naturalny, a co za tym idzie – estetyczny.

Czy stół z okleiny też można naprawić?

Niektórzy są przekonani, że jeśli stół z okleiny się zniszczy, to pozostaje tylko kupno nowego. To na szczęście nieprawda, taki mebel też często można odnowić. Niestety nie jest to możliwe, jeśli płyta napęczniała pod wpływem kontaktu z wodą.

Najpierw trzeba dokładnie zdjąć całą okleinę, można to zrobić np. za pomocą nożyka. Usuwamy też wszystkie przykręcane elementy. Oczyszczamy blat wilgotną szmatką i wyrównujemy papierem ściernym lub szlifierką. Na koniec należy bardzo dokładnie usunąć powstały podczas pracy pył. Później malujemy stół środkiem zabezpieczającym i oklejamy fornirem lub okleiną. Jeśli zależy nam na bardziej naturalnym efekcie, to lepszy będzie fornir, który dobrze imituje drewno, a do tego jest trwalszy.

Przygotowany blat bardzo dokładnie oklejamy wybranym tworzywem, dociskając je tak, by nie powstały pod nim żadne nierówności czy pęcherzyki powietrza.

Stół z okleiny można także pomalować. Szczególnie gdy nie jest ona zbyt uszkodzona, a np. wyblakła lub chcemy odświeżyć mebel. Wówczas musimy dokładnie umyć i odtłuścić stół, używając do tego specjalnych detergentów. Następnie delikatnie przecieramy blat drobnym papierem ściernym i przemywamy, by usunąć pył. Później malujemy farbą podkładową, czekamy, aż wyschnie i malujemy farbą wykończeniową (raz lub dwa razy w zależności od potrzeb i krycia). Na koniec możemy jeszcze nałożyć warstwę lakieru – to jest uzależnione m.in. od farby, której używamy. Lakier dodatkowo jednak zabezpiecza mebel przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Zdjęcie główne: unsplash.com/Spacejoy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać najlepszy osprzęt elektryczny – poradnik dla początkujących
Jak wybrać najlepszy osprzęt elektryczny – poradnik dla początkujących
Porozmawiajmy o tym, jak wybrać idealny osprzęt elektryczny, niezależnie od Twojego doświadczenia. Odkryj nasz praktyczny poradnik dla początkujących.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do domowego warsztatu elektronika? Poradnik dla entuzjastów DIY
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do domowego warsztatu elektronika? Poradnik dla entuzjastów DIY
Odkryj specjalistyczny poradnik dla miłośników elektroniki DIY, który pomoże Ci wybrać najważniejsze narzędzia do Twojego domowego warsztatu.
Stylizacja paznokci – jakie profesjonalne narzędzia są do tego wymagane
Stylizacja paznokci – jakie profesjonalne narzędzia są do tego wymagane
Dowiedz się, jak dobrze wybrać narzędzia kosmetyczne, które pomogą ci zamienić stylizację paznokci w prawdziwą sztukę. Sprawdź nasz przewodnik i odkryj świat profesjonalnego manicure.
Ostatnie wpisy
Polecamy