Stół jadalniany to jeden z najważniejszych mebli w całym domu i mieszkaniu. Jest często używany, więc niestety szybciej się niszczy. Jak go odnowić, by znów prezentował się doskonale?
Stół w jadalni jest jednym z najważniejszych mebli w domu. To tu rodzina spożywa wspólne posiłki, przy nim zazwyczaj spotyka się z przyjaciółmi, świętuje ważne wydarzenia, rozmawia itp. Stół bez wątpienia pełni też rolę dekoracyjną domu i mieszkania. Niestety przez to, że jest ciągle używany, zazwyczaj też szybciej się niszczy. Czy to znak, że konieczna jest wizyta w sklepie meblowym i mocniejsze złapanie się za portfel? Okazuje się, że nie. Trzeba tylko wiedzieć, jak ten mebel odnowić.
W przypadku drewnianego stołu na początku trzeba usunąć starą powierzchnię. Najlepiej zrobić to papierem ściernym o lekkiej ścieralności. Czynność tą należy wykonać bardzo dokładnie, od niej bowiem w dużej mierze będzie zależało powodzenie kolejnych etapów prac renowacyjnych.
Następnie trzeba wyszlifować blat. Robimy to także papierem ściernym, jednak teraz wybieramy ten o wysokiej gradacji. Istotne jest, by wytrzeć także trudno dostępne miejsca np. zdobienia. Jeśli jest ich wiele i nie jesteśmy w stanie dotrzeć do nich papierem, wówczas można sięgnąć po włókninę ścierną.
Wilgotną szmatką przemywamy stół z pyłu, czekamy, aż dokładnie wyschnie i nakładamy nową warstwę lakieru bądź specjalnego preparatu transparentnego. Trzeba pamiętać, że w przypadku kryjącej emulsji zawsze malujemy pędzlem w stronę usłojenia drewna, wtedy efekt będzie bardziej naturalny, a co za tym idzie – estetyczny.
Niektórzy są przekonani, że jeśli stół z okleiny się zniszczy, to pozostaje tylko kupno nowego. To na szczęście nieprawda, taki mebel też często można odnowić. Niestety nie jest to możliwe, jeśli płyta napęczniała pod wpływem kontaktu z wodą.
Najpierw trzeba dokładnie zdjąć całą okleinę, można to zrobić np. za pomocą nożyka. Usuwamy też wszystkie przykręcane elementy. Oczyszczamy blat wilgotną szmatką i wyrównujemy papierem ściernym lub szlifierką. Na koniec należy bardzo dokładnie usunąć powstały podczas pracy pył. Później malujemy stół środkiem zabezpieczającym i oklejamy fornirem lub okleiną. Jeśli zależy nam na bardziej naturalnym efekcie, to lepszy będzie fornir, który dobrze imituje drewno, a do tego jest trwalszy.
Przygotowany blat bardzo dokładnie oklejamy wybranym tworzywem, dociskając je tak, by nie powstały pod nim żadne nierówności czy pęcherzyki powietrza.
Stół z okleiny można także pomalować. Szczególnie gdy nie jest ona zbyt uszkodzona, a np. wyblakła lub chcemy odświeżyć mebel. Wówczas musimy dokładnie umyć i odtłuścić stół, używając do tego specjalnych detergentów. Następnie delikatnie przecieramy blat drobnym papierem ściernym i przemywamy, by usunąć pył. Później malujemy farbą podkładową, czekamy, aż wyschnie i malujemy farbą wykończeniową (raz lub dwa razy w zależności od potrzeb i krycia). Na koniec możemy jeszcze nałożyć warstwę lakieru – to jest uzależnione m.in. od farby, której używamy. Lakier dodatkowo jednak zabezpiecza mebel przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.
Zdjęcie główne: unsplash.com/Spacejoy